Wool Needlepoint Rug 9x12, William Morris Vintage Chinese Needlepoint Carpet 9 x 12, Handwoven, Allover Floral Area Rug, Black Light Green

Wool Needlepoint Rug 9x12, William Morris Vintage Chinese Needlepoint Carpet 9 x 12, Handwoven, Allover Floral Area Rug, Black Light Green
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 12" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Light Sage Green, Cream, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | William Morris Needlepoint |
| SKU | 2208L041 |
| Rug Number | NIN4750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful needlepoint rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 12" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Light Sage Green, Cream, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | William Morris Needlepoint |
| SKU | 2208L041 |
| Rug Number | NIN4750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful needlepoint rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























