
Needlepoint Runner Rug 2.7 x 9.7, European French Design, Wool, Handmade, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan/Beige, Brown | Red |
| Age | 1960s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L067 |
| Rug Number | TS1752-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,340.00
-65%$1,340.00
$469.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan/Beige, Brown | Red |
| Age | 1960s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L067 |
| Rug Number | TS1752-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |





















