HomeStore
Antique Karastan Runner Rug 2x12, Karastan Sarouk #785, Original Collection, 700 Series, 2 x 12 Runner for Hallway, Wool Karastan Rug, Rare

1 / 12
Antique Karastan Runner Rug 2x12, Karastan Sarouk #785, Original Collection, 700 Series, 2 x 12 Runner for Hallway, Wool Karastan Rug, Rare
A Pretty Semi Antique Power-Loomed Wool Karastan Sarouk #785 Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1950s |
| Collection | Karastan Sarouk #785 |
| SKU | 2307L125 |
| Rug Number | VAH2757-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$734.65
Original: $2,099.00
-65%Antique Karastan Runner Rug 2x12, Karastan Sarouk #785, Original Collection, 700 Series, 2 x 12 Runner for Hallway, Wool Karastan Rug, Rare—
$2,099.00
$734.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Semi Antique Power-Loomed Wool Karastan Sarouk #785 Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1950s |
| Collection | Karastan Sarouk #785 |
| SKU | 2307L125 |
| Rug Number | VAH2757-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |





















