
Wonderful Turkish Silk Rug 8x12, Handmade, Fine 320 KPSI
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Silk PIle, Silk Foundation Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2309L026 |
| Rug Number | SIC20009-MAY-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $8,000.00
-65%$8,000.00
$2,800.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Silk PIle, Silk Foundation Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2309L026 |
| Rug Number | SIC20009-MAY-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























