Wonderful Sino Persian Rug 6x10 with Animal Pictorial Motifs, Cream Dark Red Navy Blue, Birds Gazelles, Two Medallions, Top Quality Handmade

Wonderful Sino Persian Rug 6x10 with Animal Pictorial Motifs, Cream Dark Red Navy Blue, Birds Gazelles, Two Medallions, Top Quality Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Dark Red, Navy Blue, Green | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Very Fine with Animal Motifs |
| SKU | 2211L054 |
| Rug Number | CC8509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,400.00
-65%$6,400.00
$2,240.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Dark Red, Navy Blue, Green | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Very Fine with Animal Motifs |
| SKU | 2211L054 |
| Rug Number | CC8509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























