Wonderful Silk Turkish Hereke Prayer Rug 2.8 x 4.5, Tree of Life Design, Signature from Master Weaver, Gold and Burgundy, Handmade, 625 KPSI

Wonderful Silk Turkish Hereke Prayer Rug 2.8 x 4.5, Tree of Life Design, Signature from Master Weaver, Gold and Burgundy, Handmade, 625 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Gold, Burgundy, Taupe | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2212L008 |
| Rug Number | C&C15007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Turkish Hereke prayer rug in very good condition. A true master piece and extermely fine, has a KPSI of approximately 625 knots per square inch. Features a signature from a master weaver. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,500.00
-65%$9,500.00
$3,325.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Gold, Burgundy, Taupe | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2212L008 |
| Rug Number | C&C15007-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Turkish Hereke prayer rug in very good condition. A true master piece and extermely fine, has a KPSI of approximately 625 knots per square inch. Features a signature from a master weaver. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























