Wonderful Persian Tabriz Rug 7x10 ft, Very Fine 50 Raj 350 KPSI Oriental Carpet, Herati Mahi Pattern, Authentic Hand Knotted Handmade Wool Vintage

Wonderful Persian Tabriz Rug 7x10 ft, Very Fine 50 Raj 350 KPSI Oriental Carpet, Herati Mahi Pattern, Authentic Hand Knotted Handmade Wool Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L068 |
| Rug Number | C&C12509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,800.00
-65%$9,800.00
$3,430.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L068 |
| Rug Number | C&C12509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























