
Wonderful Persian Tabriz Rug 7x10, Floral Medallion, Very Fine Oriental Carpet, Ivory
Elevate your space with this exquisite Persian Tabriz rug, masterfully hand-knotted with a refined floral medallion design. The intricate patterns bloom across an ivory field, framed by a border rich in elegant detail. Woven with exceptional precision and fine knot density, this rug embodies the artistry of Persian carpets. Its luxurious wool pile offers both beauty and durability, making it a statement piece that enhances any elegant interior.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Light Pine Green, Light Brown, Taupe, Brown | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2209L009 |
| Rug Number | JAVAD11002-EV |
| Condition/Notes | A wonderful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very fine, 330+ KSPI (50 Raj). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has a bit of abrash (natural color variation) in the border. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,800.00
-65%$9,800.00
$3,430.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with this exquisite Persian Tabriz rug, masterfully hand-knotted with a refined floral medallion design. The intricate patterns bloom across an ivory field, framed by a border rich in elegant detail. Woven with exceptional precision and fine knot density, this rug embodies the artistry of Persian carpets. Its luxurious wool pile offers both beauty and durability, making it a statement piece that enhances any elegant interior.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 6' 8" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Light Pine Green, Light Brown, Taupe, Brown | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2209L009 |
| Rug Number | JAVAD11002-EV |
| Condition/Notes | A wonderful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very fine, 330+ KSPI (50 Raj). Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Has a bit of abrash (natural color variation) in the border. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























