Wonderful Persian Silk Rug 5x7, Birds Floral Vases, Red, Hand Knotted Silk Fine Oriental Carpet, Handmade Vintage, Persian Qum Rug, 400 KPSI

Wonderful Persian Silk Rug 5x7, Birds Floral Vases, Red, Hand Knotted Silk Fine Oriental Carpet, Handmade Vintage, Persian Qum Rug, 400 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Bird Motifs |
| SKU | 2307L053 |
| Rug Number | BRG14009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, with a knot density of 400 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,900.00
-65%$9,900.00
$3,465.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Bird Motifs |
| SKU | 2307L053 |
| Rug Number | BRG14009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, with a knot density of 400 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























