Wonderful Persian Qum Rug 6x9, Animal Pictorials, Tree of Life, Deer Birds, Hand Knotted Oriental Ghom Carpet, Semi Antique Vintage, Navy Blue Green

Wonderful Persian Qum Rug 6x9, Animal Pictorials, Tree of Life, Deer Birds, Hand Knotted Oriental Ghom Carpet, Semi Antique Vintage, Navy Blue Green
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Green, Cream, Tan | Light Blue, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2210L042 |
| Rug Number | JAV7509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very fine. Features many wonderful animal pictorials. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,999.00
-65%$5,999.00
$2,099.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Green, Cream, Tan | Light Blue, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2210L042 |
| Rug Number | JAV7509-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very fine. Features many wonderful animal pictorials. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























