Wonderful Persian Kashan Pictorial Rug 4.7 x 6.5, Persian Rug for Wall Hanging, Handmade Antique Wool Carpet Animal Motifs Poetry Lovers, 240 KPSI

Wonderful Persian Kashan Pictorial Rug 4.7 x 6.5, Persian Rug for Wall Hanging, Handmade Antique Wool Carpet Animal Motifs Poetry Lovers, 240 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2311L020 |
| Rug Number | JAV21006-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful pictorial rug. Great details and colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 240 KPSI. Features verse of Persian poetry and many animal pictorials. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2311L020 |
| Rug Number | JAV21006-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful pictorial rug. Great details and colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 240 KPSI. Features verse of Persian poetry and many animal pictorials. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























