Wonderful Persian Isfahan Rug 7x9, Ivory Navy Blue Red, Floral Medallion, Very Finely Hand Knotted 260 KPSI, Handmade Wool Vintage Rug

Wonderful Persian Isfahan Rug 7x9, Ivory Navy Blue Red, Floral Medallion, Very Finely Hand Knotted 260 KPSI, Handmade Wool Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Red | Green, Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L028 |
| Rug Number | CC11006-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Red | Green, Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L028 |
| Rug Number | CC11006-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Wonderful colors. Very finely hand knotted, with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























