Wonderful Persian Bidjar Rug 7x8 ft, Almost Square Oriental Carpet, Herati Mahi, Highly Detailed, Ivory Red Navy Blue, Very Fine Handmade Bijar Rug

Wonderful Persian Bidjar Rug 7x8 ft, Almost Square Oriental Carpet, Herati Mahi, Highly Detailed, Ivory Red Navy Blue, Very Fine Handmade Bijar Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 8' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2208L054 |
| Rug Number | NIN7008-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,000.00
-65%$5,000.00
$1,750.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 8' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2208L054 |
| Rug Number | NIN7008-JM |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























