Wonderful Pak Persian Rug 9x12, Very Fine 260 KPSI, Floral Peacocks, Handmade Vintage Wool Rug

Wonderful Pak Persian Rug 9x12, Very Fine 260 KPSI, Floral Peacocks, Handmade Vintage Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L092 |
| Rug Number | VAH6506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Highly detailed and very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,200.00
-65%$5,200.00
$1,820.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L092 |
| Rug Number | VAH6506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Highly detailed and very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























