
Vintage Zebra Stripes Shag Rug 5.7 x 7.4, Black and White, Retro, Wool
| Construction Technique | Axminster Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Holland |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | White, Black | |
| Age | 1970s |
| Collection | Zebra Shag |
| SKU | 2308L007 |
| Rug Number | ROB1508-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,180.00
-65%$1,180.00
$413.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Axminster Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Holland |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | White, Black | |
| Age | 1970s |
| Collection | Zebra Shag |
| SKU | 2308L007 |
| Rug Number | ROB1508-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























