Vintage Turkoman Bokhara Rug 4x6, Four Seasons Pakistan Bukhara Turkmen Engsi Yamud Carpet, Fine Tribal Rug, Wool, Hand-Knotted, Brown, Nice

Vintage Turkoman Bokhara Rug 4x6, Four Seasons Pakistan Bukhara Turkmen Engsi Yamud Carpet, Fine Tribal Rug, Wool, Hand-Knotted, Brown, Nice
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown | Orange, Blue, Ivory |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2106L065 |
| Rug Number | ROB2507-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,569.00
-65%$1,569.00
$549.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown | Orange, Blue, Ivory |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2106L065 |
| Rug Number | ROB2507-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























