Vintage Traditional Oriental Area Rug, Hand-Knotted, Wool & Silk Accents, Maroon Red and Beige, 6x9 Carpet, 5' 9" x 9'

Vintage Traditional Oriental Area Rug, Hand-Knotted, Wool & Silk Accents, Maroon Red and Beige, 6x9 Carpet, 5' 9" x 9'
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Maroon Red | Beige/Cream |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L047 |
| Rug Number | ALI2005-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Maroon Red | Beige/Cream |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2106L047 |
| Rug Number | ALI2005-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























