Vintage Small Pictorial Lovers Rug 2.5 x 4, Taj Mahal Indo Persian Rug, Wool Hand-Knotted Indian Rug, King & Queen, Layla and Majnun

Vintage Small Pictorial Lovers Rug 2.5 x 4, Taj Mahal Indo Persian Rug, Wool Hand-Knotted Indian Rug, King & Queen, Layla and Majnun
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 3' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory, Cream, Black, Green, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pictorial Lovers |
| SKU | 2110L064 |
| Rug Number | ALI1000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian pictorial rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $755.00
-65%$755.00
$264.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 3' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Blue, Ivory, Cream, Black, Green, Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pictorial Lovers |
| SKU | 2110L064 |
| Rug Number | ALI1000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian pictorial rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























