Vintage Safavieh Tibetan Indian Rug 6x9, Nepal Rug, Handmade, Striped Rug, Brown & Beige, 6x9 Oriental Carpet, Wool, Soft

Vintage Safavieh Tibetan Indian Rug 6x9, Nepal Rug, Handmade, Striped Rug, Brown & Beige, 6x9 Oriental Carpet, Wool, Soft
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Different Shades of Beige/Tan/Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2106L100 |
| Rug Number | MONS2001-0 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Safavieh rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good soft pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Different Shades of Beige/Tan/Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2106L100 |
| Rug Number | MONS2001-0 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Safavieh rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good soft pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























