Vintage Rya Shag Rug 4.6 x 6.6, Abstract Design, Brown and Orange, Mid Century Danish Rya Carpet

Vintage Rya Shag Rug 4.6 x 6.6, Abstract Design, Brown and Orange, Mid Century Danish Rya Carpet
| Construction Technique | Rya Technique |
| Materials | Wool |
| Origin | Denmark |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Brown, Orange | |
| Age | 1970s |
| Collection | Danish Rya |
| SKU | 2308L045 |
| Rug Number | ROB2758-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Rya Technique |
| Materials | Wool |
| Origin | Denmark |
| Size (ft/inches) | 4' 6" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Brown, Orange | |
| Age | 1970s |
| Collection | Danish Rya |
| SKU | 2308L045 |
| Rug Number | ROB2758-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























