Vintage Oushak Area Rug, Hand-Knotted, Wool, Cream Beige Maroon, 10x15 Rug, 10x14 Rug, Large Oriental Carpet

Vintage Oushak Area Rug, Hand-Knotted, Wool, Cream Beige Maroon, 10x15 Rug, 10x14 Rug, Large Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 10' 2" x 14' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Cream | Beige, Maroon |
| Age | 1980s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2106L054 |
| Rug Number | NIN10008-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,140.00
-65%$5,140.00
$1,799.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 10' 2" x 14' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Cream | Beige, Maroon |
| Age | 1980s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2106L054 |
| Rug Number | NIN10008-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























