Vintage Oriental Rug 8x11, Floral Persian Design Carpet, Turkish Power Loomed Rug, Navy Blue Red Cream

Vintage Oriental Rug 8x11, Floral Persian Design Carpet, Turkish Power Loomed Rug, Navy Blue Red Cream
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Cream, Beige |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L020 |
| Rug Number | ROB2006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Cream, Beige |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L020 |
| Rug Number | ROB2006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























