Vintage Nepali Tibetan Aubusson Rug 6x9, Wool Hand-Knotted Cream Beige Carpet, Leaves & Floral Pattern 6 x 9 Soft Area Rug Home Office Rug

Vintage Nepali Tibetan Aubusson Rug 6x9, Wool Hand-Knotted Cream Beige Carpet, Leaves & Floral Pattern 6 x 9 Soft Area Rug Home Office Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Beige | Dark Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Nepalese Aubusson |
| SKU | 2105LJ024 |
| Rug Number | SALIM1653-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,279.00
-65%$1,279.00
$447.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Beige | Dark Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Nepalese Aubusson |
| SKU | 2105LJ024 |
| Rug Number | SALIM1653-JM |
| Condition/Notes | New/Not Used. Ready to be enjoyed in your space. |























