Vintage Needlepoint Rug 9x12, Large Handmade Hand-woven Needlepoint Carpet, Brown Area Rug, Floral Bouquets, Wool Rug, European Design

Vintage Needlepoint Rug 9x12, Large Handmade Hand-woven Needlepoint Carpet, Brown Area Rug, Floral Bouquets, Wool Rug, European Design
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Ivory, Pink, Green, Tan, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2303L030 |
| Rug Number | FOS2509-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Has some areas of fading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,899.00
-65%$1,899.00
$664.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Brown, Ivory, Pink, Green, Tan, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2303L030 |
| Rug Number | FOS2509-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage needlepoint rug in good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Has some areas of fading. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























