Vintage Moroccan Rug 6x10, Red and Yellow Moroccan Carpet, Handmade Bohemian Tribal Area Rug, Hand-Knotted 1970s Wool Rug, Medalions

Vintage Moroccan Rug 6x10, Red and Yellow Moroccan Carpet, Handmade Bohemian Tribal Area Rug, Hand-Knotted 1970s Wool Rug, Medalions
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 9' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brick Red, Mustard Yellow, Baby Blue, Gray | |
| Age | 1970s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2112L001 |
| Rug Number | CNC3250-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 9' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brick Red, Mustard Yellow, Baby Blue, Gray | |
| Age | 1970s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2112L001 |
| Rug Number | CNC3250-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























