Vintage Ivory Chinese Aubusson Area Rug 6x9, Wool & Silk, Hand-Knotted 120 Line Fine Rug, European Design Carpet, 6 x 9 Master Signature Rug

Vintage Ivory Chinese Aubusson Area Rug 6x9, Wool & Silk, Hand-Knotted 120 Line Fine Rug, European Design Carpet, 6 x 9 Master Signature Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Beige | Brown, Coral |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Aubusson |
| SKU | 2109L026 |
| Rug Number | SIC250- |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Wool pile with some silk accents. Features a signature from master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Beige | Brown, Coral |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese Aubusson |
| SKU | 2109L026 |
| Rug Number | SIC250- |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Wool pile with some silk accents. Features a signature from master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























