Vintage Indo Persian Oriental Rug 6 x 9.6, Wool Hand-Knotted Red Dark Blue & Gold Indian Carpet, 6 x 9 Office Room Rug, Floral Medallion

Vintage Indo Persian Oriental Rug 6 x 9.6, Wool Hand-Knotted Red Dark Blue & Gold Indian Carpet, 6 x 9 Office Room Rug, Floral Medallion
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Dark Blue, Gold | Light Blue, Teal |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2109L014 |
| Rug Number | BRIM2000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Beautiful design & color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,785.00
-65%$1,785.00
$624.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 9' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Dark Blue, Gold | Light Blue, Teal |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2109L014 |
| Rug Number | BRIM2000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Beautiful design & color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























