
Green Indo Mahal Area Rug 9x12, Wool Hand-Knotted Carpet
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Mahal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Laurel Green, Auburn, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2105LJ073 |
| Rug Number | ROB2509-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indo Mahal Indian rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,600.00
-65%$3,600.00
$1,260.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Mahal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Laurel Green, Auburn, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2105LJ073 |
| Rug Number | ROB2509-METRO |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indo Mahal Indian rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























