
Vintage Hooked Rug 7x9, Rosters in Border, Roses and Butterflies
| Construction Technique | Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Oat, Black, Green, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Rooster Border |
| SKU | 2403L059 |
| Rug Number | ROB2603-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some staining on back not visible on front of rug. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,850.00
-65%$1,850.00
$647.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Oat, Black, Green, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Rooster Border |
| SKU | 2403L059 |
| Rug Number | ROB2603-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some staining on back not visible on front of rug. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























