
1 / 12
Vintage European Tapestry 5.5 x 8, The Royal Hunt
A Lovely Vintage Loomed Wool, Cotton Tapestry Tapestry. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Loomed |
| Materials | Wool, Cotton |
| Origin | Europe |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 8' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Green, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Tapestry |
| SKU | 2402L087 |
| Rug Number | NIN3502-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Has a sleeve to allow for hanging on wall. |
$2,400.00
Vintage European Tapestry 5.5 x 8, The Royal Hunt—
$2,400.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Loomed Wool, Cotton Tapestry Tapestry. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Loomed |
| Materials | Wool, Cotton |
| Origin | Europe |
| Size (ft/inches) | 5' 5" x 8' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Green, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Tapestry |
| SKU | 2402L087 |
| Rug Number | NIN3502-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Has a sleeve to allow for hanging on wall. |























