Vintage European Tapestry 5.4 x 7.11, Antique Style European Wall Hanging, Aubusson Weave Handmade Tapestry, Courtship Dating Scene, Animals

Vintage European Tapestry 5.4 x 7.11, Antique Style European Wall Hanging, Aubusson Weave Handmade Tapestry, Courtship Dating Scene, Animals
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Brown, Tan | Black, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | European |
| SKU | 2107L089 |
| Rug Number | ROB3250-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage handmade Aubusson weave tapestry in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,855.00
-65%$2,855.00
$999.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 4" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Brown, Tan | Black, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | European |
| SKU | 2107L089 |
| Rug Number | ROB3250-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage handmade Aubusson weave tapestry in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























