Vintage Dhurrie Rug, Indian Dhurrie 8x11 - 9x11, Wool Hand-Woven Ivory & Black Indo Carpet, Large Flat Weave Rug Living Room Rug Black White

Vintage Dhurrie Rug, Indian Dhurrie 8x11 - 9x11, Wool Hand-Woven Ivory & Black Indo Carpet, Large Flat Weave Rug Living Room Rug Black White
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Black | Pastel Pink, Blues |
| Age | 1980s |
| Collection | Flatweave Indian Kilim Dhurrie |
| SKU | 2110L011 |
| Rug Number | MA750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian Dhurrie rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Black | Pastel Pink, Blues |
| Age | 1980s |
| Collection | Flatweave Indian Kilim Dhurrie |
| SKU | 2110L011 |
| Rug Number | MA750-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian Dhurrie rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























