Vintage Chinese Pictorial Rug 2'4" x 4' 7", Chinese Village, Wool Hand-Knotted Blue & Teal Fine Carpet, Tapestry Rug, Woven Wall Art

Vintage Chinese Pictorial Rug 2'4" x 4' 7", Chinese Village, Wool Hand-Knotted Blue & Teal Fine Carpet, Tapestry Rug, Woven Wall Art
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Chinese |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue-Silver, Dark Blue, Tan | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2105LJ064 |
| Rug Number | TS1000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Chinese |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue-Silver, Dark Blue, Tan | |
| Age | 1960s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2105LJ064 |
| Rug Number | TS1000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























