
Vintage Belgium Tapestry 2x3 with Red, European Design, Flemish Tapestry
| Construction Technique | Loomed |
| Materials | Cotton, Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 2' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Belgium Tapestry |
| SKU | 2402L016 |
| Rug Number | NIN2252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Has a rod and sleeve on back to allow tapestry to be hung on wall. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Loomed |
| Materials | Cotton, Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 2' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Belgium Tapestry |
| SKU | 2402L016 |
| Rug Number | NIN2252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Has a rod and sleeve on back to allow tapestry to be hung on wall. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























