Vintage Aubusson Flatweave Area Rug 9x12, Aubusson Weave, Wool, Beige, Handmade, French European Design, 8'9" x 11'9"

Vintage Aubusson Flatweave Area Rug 9x12, Aubusson Weave, Wool, Beige, Handmade, French European Design, 8'9" x 11'9"
A Lovely Vintage Handmade Aubusson Weave Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Gray, Ivory, Blue |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2106L066 |
| Rug Number | NIN4003-CH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage aubusson rug in very condition. Free of wear, stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Aubusson Weave Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Gray, Ivory, Blue |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2106L066 |
| Rug Number | NIN4003-CH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage aubusson rug in very condition. Free of wear, stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























