Vintage Aubusson Area Rug, Aubusson Flat weave Carpet, Floral Geometric Pattern, Beige Teal Green, 4x6 Rug, European Design

Vintage Aubusson Area Rug, Aubusson Flat weave Carpet, Floral Geometric Pattern, Beige Teal Green, 4x6 Rug, European Design
A Pretty Vintage Handmade Aubusson Weave Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Teal, Green |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2107L008 |
| Rug Number | MA1003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Nice design & color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Handmade Aubusson Weave Wool Aubusson Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Aubusson Weave |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Teal, Green |
| Age | 1990s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2107L008 |
| Rug Number | MA1003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Aubusson rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Nice design & color combination. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























