Vintage Art Silk Rug 3x4, Traditional Oriental Persian Design Rug, Belgium Power Loomed Rug, Navy Blue

Vintage Art Silk Rug 3x4, Traditional Oriental Persian Design Rug, Belgium Power Loomed Rug, Navy Blue
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Rayon Viscose |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Taupe |
| Age | 1960s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2402L017 |
| Rug Number | ROB1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Rayon Viscose |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue | Taupe |
| Age | 1960s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2402L017 |
| Rug Number | ROB1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























