Vintage Afghan Rug 4x6, Navy Blue and Light Brown, Geometric Medallions, Wool on Wool, Tribal Rug

Vintage Afghan Rug 4x6, Navy Blue and Light Brown, Geometric Medallions, Wool on Wool, Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Brown | |
| Age | 1970s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L053 |
| Rug Number | CC2604-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Light Brown | |
| Age | 1970s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L053 |
| Rug Number | CC2604-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























