Very Fine Persian Nain Rug 3.7 x 6, Floral Medallion, Wool and Silk Accents, Highly Detailed, Hand Knotted Oriental Carpet, Navy Blue Ivory/Cream

Very Fine Persian Nain Rug 3.7 x 6, Floral Medallion, Wool and Silk Accents, Highly Detailed, Hand Knotted Oriental Carpet, Navy Blue Ivory/Cream
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2203L018 |
| Rug Number | NIN5001-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,569.00
-65%$3,569.00
$1,249.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory/Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2203L018 |
| Rug Number | NIN5001-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























