Unique Persian Qum Rug 5x7, Repeated Paisely Boteh Design, Ivory Red Blue, Handmade Antique Wool Persian Carpet, Finely Hand Knotted

Unique Persian Qum Rug 5x7, Repeated Paisely Boteh Design, Ivory Red Blue, Handmade Antique Wool Persian Carpet, Finely Hand Knotted
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Repeated Paisley Boteh |
| SKU | 2311L017 |
| Rug Number | TED5756-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,400.00
-65%$4,400.00
$1,540.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Repeated Paisley Boteh |
| SKU | 2311L017 |
| Rug Number | TED5756-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























