Unique Moroccan Rug 7x10, Room Sized Carpet, Red Orange Gray, Wool Oriental Striped Geometric Tribal Boho Rug, Flatweave with Raised Pile

Unique Moroccan Rug 7x10, Room Sized Carpet, Red Orange Gray, Wool Oriental Striped Geometric Tribal Boho Rug, Flatweave with Raised Pile
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Gray | |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2209L011 |
| Rug Number | TED3003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Flatweave rug with raised pile. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,325.00
-65%$2,325.00
$813.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Morocco |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Gray | |
| Age | 1960s |
| Collection | Moroccan |
| SKU | 2209L011 |
| Rug Number | TED3003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Moroccan rug in very good condition. Flatweave rug with raised pile. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























