Unique Afghan Silk Rug 4x6, Hunting Pattern Animal Motifs, Light Brown and Cream, Persian Handwritten Poetry, Fine 1940s Oriental Carpet Wow

Unique Afghan Silk Rug 4x6, Hunting Pattern Animal Motifs, Light Brown and Cream, Persian Handwritten Poetry, Fine 1940s Oriental Carpet Wow
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Brown, Cream, Red, Blue, Charcoal | Light Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2209L046 |
| Rug Number | JAV4006-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique Afghan silk oriental rug in very good condition. Highly unique. Wonderful colors and hunting pattern with animal motifs, along with poetic writing. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,139.00
-65%$3,139.00
$1,098.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Brown, Cream, Red, Blue, Charcoal | Light Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2209L046 |
| Rug Number | JAV4006-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique Afghan silk oriental rug in very good condition. Highly unique. Wonderful colors and hunting pattern with animal motifs, along with poetic writing. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























