Turkoman Runner Rug 2 x 8.6, Skinny Runner, Handmade Wool Carpet for Hallway, Red and Blue, Wool, Vintage 8ft Runner

Turkoman Runner Rug 2 x 8.6, Skinny Runner, Handmade Wool Carpet for Hallway, Red and Blue, Wool, Vintage 8ft Runner
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2312L037 |
| Rug Number | TS1506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkmenistan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2312L037 |
| Rug Number | TS1506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























