
Turkoman Rug 8 x 11.6, Red Bokhara Pakistani Carpet, Wool Handmade Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | Black, Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L016 |
| Rug Number | NIN4008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,000.00
-65%$3,000.00
$1,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | Black, Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L016 |
| Rug Number | NIN4008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























