
Turkish Yastik Rug 2x3, Geometric Medallion, Small Turkish Wool Rug, Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Charcoal, Orange | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Yastik |
| SKU | 2409L029 |
| Rug Number | JESS959-KH-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Charcoal, Orange | |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Yastik |
| SKU | 2409L029 |
| Rug Number | JESS959-KH-S |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























