
Turkish Sivas Rug 6x9, Floral Medallion, Vintage Handmade Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Sivas |
| SKU | 2406L063 |
| Rug Number | JAV6006-CH-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,800.00
-65%$3,800.00
$1,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 5" x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Sivas |
| SKU | 2406L063 |
| Rug Number | JAV6006-CH-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























