Turkish Silk Hereke Rug 2x3, Floral Vase Tree of Life Birds, Silk Pile on Silk Foundation, Vintage Oriental Carpet, Very Fine, Signature
Turkish Silk Hereke Rug 2x3, Floral Vase Tree of Life Birds, Silk Pile on Silk Foundation, Vintage Oriental Carpet, Very Fine, Signature
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Brown, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2301L005 |
| Rug Number | JAVAD3206-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Hereke silk oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features signature of master weaver. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Black, Brown, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2301L005 |
| Rug Number | JAVAD3206-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Hereke silk oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features signature of master weaver. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























