
Turkish Rug 5x6, Oushak Carpet, Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2405L083 |
| Rug Number | CC2005-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,180.00
-65%$1,180.00
$413.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2405L083 |
| Rug Number | CC2005-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























