Turkish Prayer Rug 2.5 x 4, Vintage Wool Hand Knotted Carpet, Ivory
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 3' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2306L014 |
| Rug Number | NIN1009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 3' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2306L014 |
| Rug Number | NIN1009-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























