
Turkish Oushak Rug 8x10, Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Lime Green, Gold | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2401L023 |
| Rug Number | MOD2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variations in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Lime Green, Gold | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2401L023 |
| Rug Number | MOD2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variations in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























